czwartek, 7 marca 2013

Czuć moc!

Wypatrywania albumu roku 2013 kolejny epizod. Wielkimi krokami  zbliża się bowiem premiera drugiego albumu Jamesa Blake'a Overgrown zapowiadanego już na nadchodzący kwiecień.

Po zapoznaniu się z promującym album singlem Retrograde i po rozpalających wyobraźnię przeciekach o kolaboracjach Brytyjczyka, możemy poznać kolejną tajemnicę tego albumu oraz wziąć udział w swoistej zgadywance.
Pytanie gdzie kończy się Blake a zaczyna Eno samoczynnie nasuwa się po odsłuchaniu Digital Lion - zaskakującej współpracy wciąż aktywnego nestora muzyki elektronicznej Briana Eno z młodą, wielce uzdolnioną gwiazdą niezalu James'em Blake'em.

Czuć moc w tym kawałku! Ma u mnie wszelkie predyspozycje na solidnego kandydata do "piosenki" roku. Wprowadza do niego minutowe intro z ambientowym motywem w tle, a po krótkiej pauzie bardzo charakterystycznej dla nagrań Blake'a nadchodzi danie główne. Masywny trip hopowy rytm, z pulsującymi cykaczami w tle staje się podkładem dla gospelowych zaśpiewów Brytyjczyka. Soulowy klimat ociepla jeszcze zmysłowy bas i strzępy gitary akustycznej, by po chwili stracić swój niewinny charakter i zostać wysmaganym szalejącymi w rytmach karabinu maszynowego snarami. 
Gęsiej skórki dostaję w 3 minucie i 15 sekundzie kawałka, w której kropkę nad "i" całej kompozycji stawia gromka, przeszywająca syrena (obstawiam na Eno).

Odnoszę wrażenie, że nadchodząca płyta Blake'a będzie w stanie zachwycić obie frakcje fanów talentu Brytyjczyka, których podzielił jego debiut. 
Już przy pierwszym przesłuchaniu słychać, że Blake połączył charakterystyczne dla swoich wczesnych epek eksperymenty elektroniczne, post dubstepowy klimat oraz fascynacje techno,  z soulowo - pościelowym, melancholijnym Jamesem z debiutanckiego albumu.

2 komentarze:

  1. Narazie to tez solidny kandydat na najgorsza okladke roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda ale widziałem równie "udanych" w tym roku kilka.

    OdpowiedzUsuń