niedziela, 15 listopada 2015

Klasyczna elegancja / Michał Wolski "Blank Slate 011" "Unthinkable Otherwiseness"

Uznany producent i czołowy animator rodzimej sceny techno, założyciel labelu Minicromusic - Michał Wolski - w podwójnej winylowej odsłonie. Prosto z importu.

Dwie zagraniczne epki Wolskiego to muzyka idealnie skrojona do winylowego nośnika i jego klubowego przeznaczenia. Zawartość obu krążków to materiał, który najlepszy użytek znajdzie bodaj w djskich rękach.

Muzyka warszawskiego producenta to techno dedykowane koneserom, przedkładającym sobie świetny warsztat, powściągliwość kreacji i spójność gatunkową, nad ulotnością chwilowych mód i dyskusyjnych trendów. Jego warsztat cechuje przede wszystkim umiar, który pozwala kontrolować takie elementy muzycznej kreacji jak klarowność brzmienia, czytelność kompozycji i udane zbalansowanie detali. Konsekwencją tej producenckiej dojrzałości jest umiejętność oddania ciężaru gatunkowego techno (którego bynajmniej Wolski nie unika), w sposób elegancki i ascetyczny.

Bez przebojowych kulminacji, bez nadmiaru dźwiękowych artefaktów, za to w dyktacie permanentnie obecnej stopy, bohater tego wpisu ujawnia cały wachlarz swoich okołogatunkowych inspiracji. Na epce "Blank Slate 011" Wolski subtelnie sięga zarówno do klasyki gatunku, jak i chętnie przytacza wątki dubowe, tak istotne w jego muzycznej działalności. Pojawiają się również udane nawiązania ("Magnitude") do eksperymentalnego techno spod znaku Sroboscopic Artefakts, zwłaszcza do płyty duetu Zeitgeber (Lucy + Speedy J).  Z kolei 12sto calowa "Unthinkable Otherwiseness", to ucieleśnienie głębokiego mrocznego dubu, niesionego transową motoryką potężnej stopy i  psychodelią falujących dronowych teł. Osadzone w industrialnych odgłosach i ambientowych pejzażach techno przybiera tutaj wyjątkowo mroczne i hipnotyzujące oblicze. Owo przybrudzenie brzmienia, nadanie materiałowi gęstości i duszności zostało zaaranżowane w równie powściągliwy i czytelny sposób co w przypadku epki "Blank Slate 011".

Wolski jako techno wyjadacz, ma pełny szacunek do uprawianego gatunku, przez co jego postawa przypomina figurę solidnego rzemieślnika, wyznającego kult pracy u podstaw. Dlatego muzyka stołecznego producenta przybiera tak szlachetny, klasyczny sznyt, pozostając w kontrze do aktualnych tendencji brutalizujących i dekonstruujących stylistykę techno. 

Mawiają, że klasyka pozostaje zawsze w modzie. Jeśli to prawda to omawiane tu dwie esencjonalne dwunastki Michała, w djskim kuferku sprawdzą się w każdych okolicznościach, przyciągając atencję klubowej publiczności. Zaś w domowych warunkach, odsłuch płyt pozwoli kontemplować wysmakowaną kompozycję i zanurzyć się w przestrzennym doskonale wyprodukowanym brzmieniu.

MICHAŁ WOLSKI "Blank Slate 011" 
2015, Blank Slate

MICHAŁ WOLSKI "Unthinkable Otherwiseness"
2015, Eerie Rec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz